O agentúrach a ako to celé začalo

Autor: Martin Jesenko | 4.10.2012 o 3:58 | (upravené 5.10.2012 o 2:06) Karma článku: 7,92 | Prečítané:  296x

Moje rozhodnutie o tom ako si spestriť život na strednej a trošku zmeniť stereotyp prišlo pomerne neskoro a hlavne nečakane. Vždy som túžil študovať v zahraničí, naučiť sa cudzí jazyk čo najlepšie, spoznať iné kultúry, "iných" ľudí a nájsť kamarátov v iných krajinách. A zrazu... som zistil, že to nie je až také nemožné. Do tejto myšlienky som hneď vkĺzol. A tak som začal, zisťovať, vypytovať sa a surfovať po internete. Niekedy mi možno chýbali nejaké informácie a tak sa budem snažiť tu napísať všetko, čo považujem za dôležité.

Existuje viac možností ako sa stať študentom na americkej High School. Jedna z možností je vyhľadať si vhodnú agentúru, ktorých je dnes viac, než dosť. Drouhou možnosťou je, prihlásiť sa do nejakého programu, ktorý poskytuje študentom túto možnosť zadarmo, resp. za oveľa nižššiu sumu akokeby ste išli cez agentúru. Samozrejme je potrebné prejsť rôznymi testami. O tejto druhej možnosti veľa neviem, preto budem písať o tej, ktorú som si zvolil ja. Názov zverejniť nemôžem.

Agentúr, ktoré poskytujú aj tento rok v zahraničí je mnoho. Líšia sa vačšinou cenami a službami, ktoré poskytujú. Ceny sú pomerne vysoké. Cena takéhoto pobytu sa pohybuje od 7000 do 13 000 dolárov. Samozrejme hovorím o pobyte v USA. Agentúry poskytujú tieto pobyty skoro po celom svete. USA je jedna z najlacenejších možností a myslím si, že pre mladých ľudí aj najlákavejšou destináciou. Taktiež existuje možnosť výberu lokality, kde by ste chceli byť umiestnení. Za túto službu sa pripláca istá suma, avšak agentúra Vám negarantuje umiestnenie v tejto lokatite. Smutné :D . Slovenské agentúry vždy spolupracujú s americkými. Slovenské vybavujú veci na Slovensku. Americké v USA. Jednoduché. Následne budem opisovať postup mojej agentúry, nakoľko s inými nemám skúsenosti, ale myslím si, že v iných to je minimálne podobné. V každej agentúre sa zúčastníte testu, ktorý je zameraný na vaše schopnosti z anglického jazyka. Test je v každej agentúre rovnaký. Skladá sa z troch častí. Posluch, gramatika a čítanie s porozumením. Testu sa nemusíte obávať je pomerne ľahký. A taktiež sa zúčastníte krátkeho interview. Základne otázky typu: "Prečo si sa rozhodol študovať v USA?", "Čo očakávaš od tohto pobytu?" a niečo v tomto zmysle. Moja slovenská agentúra má na výber dve agentúry v USA, s ktorými spolupracuje. Tieto agentúry sa odlišujú v podstate len predorientáciou v NY a cenou. Tá ktorá poskytuje túto predorientáciu v NY má však vyššie požiadavky na jazykové schopnosti. Test by ste mali spraviť nad 90% (nie som si týmto číslom úplne istý). A tá druhá má hranicu posunutú na 70%. Keďže som neprekročil hranicu 90% automaticky som mal uľahčený výber. Mám pocit, že keď test na prvýkrát neurobíte, druhá možnosť nebude problémom, veď nakoniec z Vás žijú. Keď prejdete týmto prvým krokom už na Vás čakajú len milióny papierov a dotázníkov... Potvrdenie zo školy, zdravotné potvrdenia, dotazníky, formulár pre americkú agentúru, ktorý ma asi 30 strán, vízove formuláre... Keď toto všetko zvládnete, tak Vaša agentúra to všetko pošle tej americkej a tá Vás musí prijať do programu. A potom už len dlhé a dlhé čakanie na výber tej správnej rodiny a Vaše umiestnenie v danej lokalite. Niekedy to trvá mesiac, niekedy pol roka. To je len o šťastí ako viac vecí, ktoré sú spojené s týmto pobytom, ale o tom neskôr.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?