Tak trošku viac o šťastí...

Autor: Martin Jesenko | 5.10.2012 o 3:13 | (upravené 8.10.2012 o 2:45) Karma článku: 11,67 | Prečítané:  284x

Šťastie. Či už niekto verí v šťastie alebo nie, mám pocit že toto slovo hrá významnú rolu a dokáže ovplyvniť Váš pobyt v USA viac než dosť. Áno, znie to trošku divne, ale veď poďme si to trošku rozobrať.

Hosťovská rodina sú ľudia, s ktorými budete tráviť asi najviac času. A tú si nemôžete vybrať, pretože oni si vyberajú vás. Hosťovské rodiny nedostávajú žiadne peniaze zato, že výmenný študent strávi s nimi celý jeho školský rok resp. polrok. Je to čisto dobrovoľnícka činnosť. Preto si myslím, že dnes rodiny už naozaj počítajú s tým, že by sa vám mali venovať, a že trošku to ovplyvní aj ich finančný rozpočet. Taktiež nie každá rodina vám musí poskytnúť vlastnú izbu, čo v tínedžerskom veku nie je žiadna výhra a predstava, že strávite rok v jednej izba s mladším súrodencom, ktorý je veľmi aktívny tiež nie je veľmi potešujúca. A ako sa hovorí "sto ľudí, sto chutí" nie vždy si musia ľudia navzájom rozumieť. Áno je možné požiadať o výmenu rodiny, ale bez významnejšieho dôvodu to je viacmenej nemožné. A to je prvý dôvod prečo si myslím, že šťastie alebo osud vám v tomto smere môže urobiť z tohto pobytu peklo, ale naopak aj najkrajší rok v živote.

Umiestnenie. Ako som už spomínal v predchadzajúcom článku, niektoré organizácie Vám ponúkajú možnosť výberu lokality. To však neznamená výber konkretného štátu alebo mesta. V USA sú jedny z najväčších miest na svete, ale tých je len pár a zvyšok niečo ako naše malé mestečká. Myšlienku, že rok v USA strávite v dome na pláži a niekde na horúcej Floride si vyhoďte z hlavy. Väčšina výmenných študentov je rada, keď sa dostanú do mesta veľkosťou podobného Prešovu. Neviem, či si niekto pred odletom predstavuje svoj rok v USA, krajine neobmedzených možností v trojtisícovom mestečku, kde je jeden fastfood, obchod, policajná stanica a škola. Minimum možností na trávenie voľného času a nuda.

Americkú High School si študent taktiež nemôže vyberať. Mám pocit, že niektoré organizácie majú na výber medzi súkromnou a štátnou školou. Nikdy si však študent nemôže vybrať konkrétnu školu. Škola je druhé miesto po domove, kde budete pravdepodobne tráviť najviac času. Preto by ste sa tam mali cítiť dobre. Ja zlé skúsenosti s tou mojou nemám, ale vždy sa môžu vyskytnúť problémy. Spolužiaci, učitelia, predmety... Avšak musím spomenúť, že o učiteľov by ste sa nemali obávať. Americkí učitelia nie sú ako tí naši, z ktorých väčšina je ešte hlavami niekde v socializme. Americkí učitelia sú vždy ochotní pomôcť, poradiť, motivujú študentov a navyše sú chápaví. Teraz samozrejme tých slovenských nechcem hádzať do jedného vreca, ale veď ruku na srdce, niekde sa nájdu aj tí vyššie spomenutí. A so spolužiakmi by problém byť nemal tiež, keď ste aspoň trošku komunikatívny. Väčšina bude nadšená, že vidí Európana a preto budete veľmi obľubený.

Týmto článkom nechcem vôbec nikoho zastrašiť ani odradiť od tejto (úprimne)skvelej príležitosti. Len chcem tým upozorniť a prinútiť trošku pouvažovať budúcich výmenných študentov, že tento rok resp. polrok možno nemusí byť taký ružový ako si väčšina predstavuje. Každopádne som rád, že v tomto mi šťastie určite prialo a dúfam, že Vám bude tiež.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?