Americké voľby

Autor: Martin Jesenko | 5.11.2012 o 3:51 | (upravené 5.11.2012 o 13:59) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  590x

Samozrejme hovorím o tých prezidentských. A zase trošku šťastia na mojej strane mi ponúka sledovať ako sa Američania správajú k tejto najväčšej politickej udalosti za posledné štyri roky. Nuž a zajtra je ten deň. Demokrat? Republikán? Chcú Američania vidieť novú tvár v Bielom dome? Moje prognózy si nechám pre seba a skôr napíšem niečo o tom aký prístup do tejto voľby vkladajú samotní Amíci.

Aj takto ľudia prejavujú svoje názory- priamo na uliciAj takto ľudia prejavujú svoje názory- priamo na uliciMartin Jesenko

Samozrejme, nesmieme zabudnúť, že prezident v USA má väčšie právomoci ako ten náš. Možno aj to je dôvod prečo percentá voličov dosahujú oveľa vyššie hodnoty ako tých úbohých päťdesiat. Úprimne? Nemyslím si, že tam je ten pes zakopaný. Američania sú patrioti od prírody. Sú hrdí na všetko. A to platí aj o ich samotnej voľbe prezidenta. No veď, prečo nevyjadriť svoj názor verejnosti? Možno to ovplyvní iných. A preto tabuľky s menom podporujúceho kandidáta pred domami nie su ničím výnimočným. Nálepky na autách, odznaky hrdo pripnutné na hrudi... nuž tak tu to vyzerá od kedy som prišiel.

Najviac ma asi prekvapil spôsob samotnej reklamnej kampane. Mám pocit, že žiadny billboard s úsmevom jedného či druhého som nevidel. Všetko je o médiach. Keď si zapnete televízor a práve nenatrafíte na reklamu tak Vám zagratulujem. Žiadne reklamné sľuby, čo kto spraví lepším. Všetko je o antikampani. Niekedy mi to príde až komické keď jeden na druhého "kydajú" a tieto reklamy idu v slede za sebou. Každopádne zaujímavé. V prezidentských debatách to je už o inom. Tam ide o tvrdý boj. Niekto by si myslel, že záleží na slovách, ktoré vylezú z úst kandidátov. No tým by som si nebol až taký istý. Mám pocit, že teraz vo veľkom finále to už ani je tak o slovách ako o spôsobe vystupovania, sympatiách a celkovom dojme.

A ešte jedno pozitívum. Bol som veľmi príjemne prekvapený, keď som čoraz častejšie počul v škole slová o voľbách. Študenti sa o to zaujímajú, sledujú debaty, samotné predvolebné programy a jednotlivé názory politikov. To na Slovesnku zaujíma tak desatinu študentov, keď vôbec. A ako pestujú tento vzťah k voľbám? V škole sme všetci išli povinne voliť svojho kandidáta cez internet. Bolo to niečo také ako detské voľby, ktoré aj slúžia ako prieskum. A to sa mi veľmi páčilo. Niečo podobné bolo zavedené aj u nás, ale bohužiaľ nemám ten pocit, aby sa to roznieslo do škôl čo je škoda. A potom sme radi keď máme päťdesiat percent voličov.

Nuž tieto voľby sú od začiatku zaujímavé. A končia ešte zaujímavejšie. Najprv Obamov náskok potom zvrat pozícií. A aktuálne rozhodujú stotiny. Tak asi ako celý svet som aj ja zvedavý či príde k zmene mena "najsilnejšieho muža planéty" alebo prvý afroamerický prezident si ponechá žezlo ďalšie štyri roky. Už len pár hodín a Američania sa poberú do volebných miestností. GOTTA VOTE.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?