Šťastné a veselé ...

Autor: Martin Jesenko | 7.1.2013 o 0:48 | (upravené 7.1.2013 o 1:49) Karma článku: 7,03 | Prečítané:  443x

Tak konečne po dlhšej dobe som prišiel na chuť niečo napísať. Uvedomujem si, že vianočné sviatky sú dávno za nami a momentálne sa asi každý snaží o dobrý začiatok v novom roku, ale predsalen skúsim pár slov o tých amerických. Pravých, amerických Vianociach.

Ako to poznáme z filmov, rozprávania a neviem čoho všetkého američania milujú Vianoce. Je to tak. Veď kto by nemal rád Vianoce? Asi dva týždne pred sviatkami ľudia začínajú vyťahovať svoje svetlá, žiarovky, ozdoby, stromčeky a nafukovacích Santa Clausov z pivníc a zdobia tým svoje domy a záhrady. Dekorácia vo vnútri domu bola naozaj pekná a keď ste vošli na prah dverí domu, cítili ste Vianoce. Niektorí to možno preháňajú a niektorí sa do toho ani nepustia. Je to už v každom z nás, či sa mu takéto niečo páči alebo nie. Mne osobne aj hej. Ideš po ulici, biela perina pokrýva všetko naokolo, žiarovky svietia, blikajú a niektore už aj dosvietli, ale sú tam.

Ľudia ako stále, sú zhovorčiví a každý vám praje šťastné a veselé. A to sa mi páči. Úsmev na tvári vie vždy spríjemníť deň. A to chýba nám Slovákom. Trošku spríjemnovať deň jeden druhému. U nich je to normálne, no niekedy mám pocit, že na Slovensku to ľudí až obťažuje, keď sa k vám niekto prihovorí z "ničoho nič".

Musím povedať, že bolo pre mňa veľmi nezvyčajné, že každá rodina má Štedrú večeru v iný deň. Väčšina ju mala 24. ako zvyčajne, nuž my 25. . Prečo? Neviem. Proste je to tak v našej rodine. A to sme neboli jediný. A to sa mi zas až tak veľmi nepáčilo. Deň pred Štedrou večerou teda dvadsiateho štvrtého, nevyzeral nijako špeciálne. Akurát sme išli do kostola na večernú omšu. To sa priznám nechodím ani na Slovensku, z určitých dôvodov. Nuž kvôli skúsenosti som to chcel vyskúšať a bolo to veľmi podobné ako u nás. Takže nabudúce už asi nepôjdem.

Čo sa týka tradícii nič svetuprieborné. Teda vlastne asi žiadne špecáilne tradície, okrem Štedrej večere a darovania darčekov. Na večeru má každý niečo iné ako u nás. My sme mali kraby a steak. Hej zaujímave, možno by sme čakali moriaka alebo ryby. Kraby na pare, steak na grille, zemiaková kaša. Bolo to super. Rozbaľovanie darčekov bolo tiež iné, nakoľko to bolo asi o šiestej ráno 25teho. A každý ešte spal okrem môjho malého brata. Páčilo sa mi, že darčeky sme otvárali postupne. Od najmladšieho po najstaršieho a všetci sa tešili s tým druhým. To určite malo niečo do seba aj keď to trvalo asi 2 hodiny. Ale raz to skúste.

Tieto Vianoce boli pre mňa určite iné, ale aj pekné. Nuž nevymenil by som to za tie slovenské. Neviem či je to rodinou, alebo niečím iným. Ale takú atmosféru akú cítiť v tých našich som tu bohužiaľ necítil. A asi sa to bez vlastnej rodiny nedá. Každopádne to bola zaujímava skúsenosť.

Silvester a príchod Nového roka bol asi môj najnudnejší. Totižto oni to jednoducho neoslavujú tak ako my. Otvoria si šampanské a celý večer pozerajú telku. Nuda. Veď je to len Nový rok...

Takže, po týchto sviatkoch som opäť o niečo bohatší čo ma teší, oddýchnutý a pripravený do tej nudnej americkej školy. Tak dúfam, že ste si oddýchli aj vy, načerpali nové sily. A prajem Vám do nového roku všetko dobré, veľa nápadov, myšlienok a pekných článkov. Nech Vás úsmev neopúšťa a nech tá trinástka prinesie trošku šťastia.

PS: Ak by Vás niečo zaujímalo, prípadné inšpirácie ohľadom článkov budem rád, ak mi dáte vedieť

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?