Čo keby sme dnes zmenili niečo v Ústave?

Autor: Martin Jesenko | 11.7.2014 o 19:58 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  689x

Áno, aj ja mám pocit, že Ústava SR a nielen tá naša, by mala definovať základný charakter štátu, vzťah medzi jednotlivými štátnymi mocami, definície a kompetencie štátnych orgánov a podobne. Prípadná novelizácia Ústavy by mala byť prijatá po dôkladnej diskusií a racionálnom odôvodnení. Avšak s tým by asi nesúhlasila terajšia vláda na čele s R. Ficom. 

Sami môžeme byť svedkami, že ústavné zmeny prichádzajú častejšie ako to vôbec dokážeme vnímať a navyše všetko prebehne pekne potichu bez štipky racionálneho zmýšľania (definícia manželstva v Ústave). Veď silu 83 kresiel treba predsa nejako využiť.

 Posledné týždne môžeme sledovať diskusiu o vývoze podzemnej vody z územia SR. Tento samotný akt, je už dnes chránený Článkom 4 v Ústave SR, ktorý hovorí, že nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody a prírodné liečivé zdroje sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Aj podľa tvrdení  Ústavného súdu už tento Článok zakazuje samotný vývoz vody z územia SR.

Opozícia, presnejšie jej istá časť aj samotní aktivisti upozorňovali verejnosť, že prípadný návrh zmeny zákonu z dielne Smeru umožní zlegalizovať takýto vývoz za hranice. Avšak naopak tento zákon by mal určiť obmedzenia vývozu takejto vody, aj keď už dnes to je prakticky zakázané Ústavou.

Populistická politika Róberta Fica však opäť zvíťazila a po napadnutí jeho návrhu zmeny zákona ideme opäť prepisovať Ústavu a vývoz pitnej vody striktne zakázať a umožniť ho len na humanitárne účely. Veď ľudia chcú vidieť ako hrdo chránime štátny majetok.

V prepočte na obyvateľa na území našej krajiny máme vody niekoľkokrát násobne viac, než by sme potrebovali a navyše jej spotreba každým rokom klesá. Prípadný vývoz tohto nášho bohatstva v budúcnosti by mohol mať strategický význam pre slovenskú ekonomiku, skomplikovať by ho mohla len prípadná nezmyselná novelizácia Ústavy, ktorú by sme mohli v budúcnosti oľutovať.  

Ako to už na Slovensku býva novelizácia Ústavy môže nastať kedykoľvek a v hociktorom prípade, bez diskusií, aj keď na prípadnú zmenu by pokojne postačila úprava zákonu. No nechajme sa prekvapiť ako to dopadne po parlamentných prázdninách. Snáď si pán premiér dostatočne oddýchne a cez prázdniny sa mu to v hlave všetko vyjasní. Aj keď už teraz si myslím, že to sa nikdy nestane.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?